Скачать шаблон Joomla с JooMix.org

Як виявити і розвинути талант дитини

Педагоги та психологи впевнені, що талановитими народжуються всі діти. Але не всі стають чемпіонами, примами і професіоналами. Наявність здібностей у дитини до творчості ще не обіцяє їй успіх.

Важливо вчасно визначити захоплення, розвивати і заохочувати досягненню поставленої мети. І основне завдання лягає на плечі батьків. Етапи формування та розвитку здібностей Формування певних задатків тісно пов'язане із загальним розвитком дитини.

Психологи виділяють п'ять вікових періодів:

• 1-2 роки - у малюків проявляються перші творчі нахили;
• 3-4 роки - час всебічного розвитку, пік формування здібностей. У цей період проявляються симпатії до певного типу діяльності;
• 5-6 років - розвиток мислення. Вітається відвідування секцій і гуртків за інтересами, розвиток таланту;
• 7-8 років - прояв стійкого інтересу дітей до творчості, період відвідування регулярних занять, досягнення перших успіхів;
• 9-14 років - формування самостійності, здібностей до аналізу і синтезу, відповідального ставлення до занять, визначення подальшого шляху розвитку.

Така класифікація не панацея для батьків. Важливо пам'ятати, що здібності у дітей можуть прокидатися в різному віці. Якщо ваш малюк в чотири роки ще не співає і не малює, не намагайтеся насильно нав'язати діяльність. Його обдарованість може розкритися лише до семи років.

Як виявити і розвинути талант дитини

Як виявити талант у дитини?

Виявити задатки і здібності - першочергове завдання з розвитку таланту. Це зробити нескладно за допомогою спостереження за малюком. Є група талантів, які виявити легко з поведінки дітей. До них відносяться: музичні здібності, художній талант, артистичність і схильність до спорту. Щоб дізнатися художні нахили, необов'язково, щоб малюк з ранку до вечора малював або розмальовував картинки. На підвищене візуальне сприйняття світу вказують і інші особливості поведінки.

Художній талант - любить малювати, складати пазли, збирати конструктор, будувати візуальні образи, розмальовувати і вбиратися. Такі діти сприймають світ очима: при описі предметів вживають слова «красивий», «яскравий», «світлий», швидко навчаються розпізнавати кольори.

Музичні здібності - дитина з ранніх років звертає увагу на музику, повторює мелодію і ритм, копіює інтонацію і вимову слів, прислухається до оточуючих звуків. Діти з добре розвиненим слухом легко освоюють іноземні мови, а також танці.

Артистичні здібності - любить бути на публіці, повторює поведінку дорослих, любить вбиратися, зображує пози, копіює тварин.

Спортивні задатки - активний, багато бігає, грає з м'ячем. Захоплюється переглядом спортивних програм, любить спостерігати за грою інших людей. Цілеспрямований і наполегливий.

Математичні здібності - любить головоломки, завдання, подобається грати в шахи і шашки, із захватом рахує, добре запам'ятовує числа. У ранньому віці довго розглядає цифри.

Як виявити і розвинути талант дитини

Якщо талантів декілька?

Буває так, що дитина проявляє інтерес відразу до декількох занять. На питання «Що тобі подобається найбільше?», малюк відповідає «Не знаю». У віці від трьох до п'яти років виявити переважаючі здібності допомагають психологічні консультації та використання спеціальних методик. Наприклад, діагностика візуального мислення і інтелекту за методом «Шість кіл» Еліса Пола Торренса. Також батькам радять більше грати з дітьми, адже під час гри найчастіше розкриваються здібності. Визначитися із вибором в більш старшому віці допомагають ознайомчі уроки і відвідування тематичних заходів Якщо малюк любить співати, відвідайте разом виступ дитячих ансамблів.

Відсутність здібностей

Як визначити здібності дитини, якщо він не малює, задарма не співає і не танцює? Не поспішайте думати, що він бездарний. Цілком ймовірно, що росте математичний геній або вчений природних наук. Здібності до науки виявляються у дітей тільки з виникненням вміння аналізу і синтезу. Серед можливих талантів варто відзначити лідерські здібності. Погодьтеся, що збирати навколо себе юрби зацікавлених осіб, придумувати нові ігри, справлятися з будь-якими труднощами можуть далеко не всі діти. У майбутньому таке чадо успішно зарекомендує себе у підприємницькій діяльності або в роботі з колективом.

10 практичних порад як розвивати здібності дитини

Як виявити і розвинути талант дитини

1. Розвивайте особистісні інтереси дитини. У дорослих залишається багато власних нездійснених очікувань. Деякі батьки намагаються себе реалізувати в дітях. Зазвичай це закінчується незадоволеністю, причому і батьків, і дітей. Дитина - це особистість зі своїми поглядами, інтересами і здібностями.

2. Забезпечте необхідним інвентарем. Перед тим як віддати дітей в гурток чи студію, оцініть свої фінансові можливості. Дуже погано, якщо дитина почне займатися живописом, але ви не зможете йому купити необхідні фарби.

3. Заохочуйте в усіх починаннях. Під час навчання діти стикаються з проблемами і невдачами. Хваліть і заохочуйте бажання рухатися далі, навіть якщо щось не виходить.

4. Проявляйте інтерес до занять дитини. Мама і тато - це перші глядачі і перші судді. Не шкодуйте часу, щоб порадіти за перші успіхи дітей.
 
5. Не йдіть шляхом проб і помилок. Не варто намагатися розвивати кілька талантів і здібностей відразу: в 5 років дитина відвідує художню школу, в 8 років - йде в музичну студію, в 12 - записався на танці. Така різноманітність призведе лише до того, що він ні в одній зі сфер не досягне успіху.

6. Не ведіться на відмову. Дитина, яка любила малювати і марила стати художником, відмовляється відвідувати ізостудії. Причиною такої поведінки бувають конфлікти в групі, невміння перебувати в соціумі, страх та інше. Спробуйте розібратися в ситуації, ніж відразу заривати талант у землю.

7. Вибирайте хорошого викладача, тренера. Часто успіх в діяльності залежить від викладача. Наприклад, у малюка можуть бути музичні здібності, але йому настільки сподобається тренер спортивної секції, що він кине музику і гратиме в хокей. Перед підбором гуртка або секції поспілкуйтеся з керівником групи, оцініть його як особистість.

8. Не порівнюйте дитину з іншими дітьми. Якщо хтось малює краще, не ставте його в приклад. Картини Ван Гога теж не всім подобаються.

9. Підготуйте дітей до відвідування секції і до самостійності. Поясніть дитині, чому потрібно слухати вчителя або тренера, відвідувати всі заняття, виконувати рекомендації.

10. Не ставте на талант дитини, як на бізнес, всі свої очікування. Ви 7 років оплачували відвідування музичної школи, купували дорогі інструменти, терпіли нескінченні симфонії вдома, а син або дочка не стали великим музикантом? Нічого страшного, адже це досвід і вміння дитини. Вони неодмінно їй були корисні і цікаві, якщо вона обрала своє хобі сама.

Центр реабілітації дітей-інвалідів м.Прилуки

Наші контакти

Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю «Світанок»

  • Адреса: вул.Низова, 60, Прилуки
  • Тел. (04637) 3-85-00; 3-85-52
  • Email: prcentr@ukr.net
  • Моб. : (066) 024 54 66

Центр на карті

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…