Скачать шаблон Joomla с JooMix.org

Чому діти говорять неправду батькам, і як відучити дитину брехати?

Дитяча брехня. Нам, дорослим, вона здається такою нехитрою і наївною. Але причини того, що дитина починає брехати батькам, нешкідливими або незначущими назвати ніяк не можна. Ваш малюк фантазує і видає ці фантазії за дійсність? Або він говорить неправду, намагаючись приховати деякі свої дії і вчинки від вашого пильної уваги? Як відучити дитину брехати?

Не поспішайте засуджувати карапуза і карати. Адже, якщо підійти до проблеми з точки зору психологів, то, швидше, виховну роботу потрібно проводити, спочатку, з самими батьками. Щоб вони помилково не почали боротися з наслідком, яким, по суті своїй, брехня і є. Але спробували розібратися в причинах, що спонукають дітей вдаватися до такого непопулярного способу виходу з некомфортних для них ситуацій.

Діти брешуть батькам тому, що їм у їхньому світі чомусь стає не комфортно.

Отже, що таке брехня для дитини?

• Це бальзам для душевних ран.
• Це знайшов вихід внутрішній конфлікт.
• Це рятувальний круг у, здавалося б, безвихідній ситуації.

І що таке дитяча брехня для батьків?

• Це сигнал лиха.
• Це заклик про допомогу.
• Це індикатор того, що в світі вашого улюбленого малюка далеко не все так добре, як вам може здатися на перший погляд.

Як би сумно це не звучало, але те, що малюк почав вам брехати, говорить про кризу довіри у ваших стосунках. І шукати шляхи виходу з цієї кризи потрібно саме вам, батькам, як більш досвідченим, врівноваженим, авторитетним.

Діти брешуть, коли вони перестають довіряти своїм близьким

Діти брешуть, коли вони перестають довіряти своїм близьким

 

Не поспішайте засуджувати малюка під брехні і лаяти його за неприйнятну поведінку. Спробуйте зрозуміти, чому у дитини виникла необхідність сказати вам неправду. Адже, найчастіше, причини дитячої брехні зовсім не ті, які видимі вам при поверхневому розгляді.

Єдиного рецепту вирішення цієї проблеми ви не знайдете. У кожного він буде свій. В залежності від проблем взаєморозуміння, які встали між вами і вашою дитиною.

Криза довіри між батьками і дітьми виникає тоді, коли старшим поколінням вибирається неправильна модель взаємин і не зовсім вірна тактика виховання своїх чад.

Малюк не стане вам брехати, якщо його життя тече спокійно та розмірено, якщо у нього все в порядку. І не варто думати, що він дозволяє собі говорити неправду, тому, що карапуз вас не любить і не поважає.

Спробуйте зрозуміти, що стоїть за його брехнею насправді. Яку саме свою потребу дитина намагається задовольнити таким чином. Це і буде відповіддю на питання: «Як відучити дитину брехати?».

Діти брешуть, коли бояться покарання та осуду

Діти брешуть, коли бояться покарання та осуду

 

Чому діти говорять неправду?

Будь-який батько намагається дати своєму малюку все найкраще, намагається передати йому свій досвід і свою життєву мудрість, вкладає в улюблену «кровиночку» частинку своєї душі. Але, при всьому при тому, мами-тата, все ж, роблять не так. Цікаво, що б це могло бути?

Які причини того, що рано чи пізно наші діти починають говорити нам неправду?

Надмірна суворість. Якщо ви виховуєте дитину в строгості і караєте карапуза за вчинені ними проступки, то дивуватися тому, що дитина вам бреше, намагаючись уникнути чергового осуду за вчинений, право, не варто.
Гра на почуттях. Якщо ви демонстративно засмучуєтеся, хапаєтеся за серце, звинувачуйте дитину в своє погане самопочуття після його витівок або поганих оцінок, ви самі провокуєте його всіляко приховувати свої промахи, щоб, просто, не засмучувати вас.
Недолік уваги. Якщо малюк придумує і розповідає всім, хто готовий його слухати, історії про щасливу сім'ю, про те, як його люблять батьки уважні до нього, то, може, саме всього цього йому не вистачає в дійсності. І він шаленіє і бреше тільки для того, щоб привернути до себе вашу увагу, якого йому так бракує.
Комплекс неповноцінності. Крихітка може бути незадоволений самим собою. Це відбувається тоді, коли батьки його часто критикують, розвиваючи тим самим у маленькому людині комплекс неповноцінності. Брехня в даному випадку – це спроба змінити, прикрасити не дуже райдужну дійсність. Стати в своїх очах і в очах оточуючих гідним поваги і захоплення.
Обмеження в прояві емоцій. Дитина не робот. У нього не може бути завжди одне і те ж, неодмінно гарний настрій. Він може сумувати і засмучуватися, може бути роздратований і, навіть, розлючений. І якщо йому будуть перешкоджати виявляти ці емоції і давати їм вихід, він, просто, замкнеться в собі і стане брехати. На догоду бажають бачити його завжди веселим і життєрадісним карапузом батькам.
Фантазії. Фантазери і мрійники, мабуть, самі милі і привабливі з усіх маленьких брехунів. І така брехня – це, швидше, прояв творчого початку і занадто розвиненого образного мислення у дитини. Брехня фантазерів цілком необразливо, якщо його зрозуміти і вчасно направити в потрібне русло. Може, у вас у родині росте сучасний Жюль Верн або свій, рідний Жак Ів Кусто?..

А, може, ваш малюк не бреше, а просто фантазує? Тоді потрібно направити цю його особливість в потрібне русло

А, може, ваш малюк не бреше, а просто фантазує? Тоді потрібно направити цю його особливість в потрібне русло

 

Ну як, у вас вийшло за характером брехні дитини визначити її основні причини? Якщо так, то половину шляху до викорінення цієї звички у малюка ви вже пройшли.

Тепер головне – зробити правильні висновки і старанно провести роботу над власними помилками у побудові взаємин зі своїм карапузом.

Як відучити малюка 4-5 років брехати батькам?

Часто буває так, що дитина ще зовсім маленький, але він вже встиг зіткнутися з вашим несхваленням.

І, боячись в черговий раз побачити його в ваших очах, боячись втратити вашу любов, він, зробивши щось, що, як упевнений дитина, спричинить за собою це саме несхвалення, як порятунок, як захист, використовує брехню. Як не допустити, щоб брехня, якими б не були її причини, не увійшла в звичку, не стала нормою для малюка?

Якщо дитина не буде вірити у ваше добре ставлення до нього, він не побоїться зізнатися вам у своїй провині

Якщо дитина не буде вірити у ваше добре ставлення до нього, він не побоїться зізнатися вам у своїй провині

 

Як поступати батькам у подібних обставинах?

• Сідайте поруч із дитиною так, щоб ваші очі знаходилися на одному рівні.
• Спокійно скажіть йому, що ви знаєте, що карапуз збрехав вам.
• Попросіть малюка сказати вам правду, запевнивши його попередньо, що сердитися на нього, так само, як і карати його, ви не будете.
• Обов'язково при цьому ви повинні підкреслити, як сильно любите дитину. І що б він не зробив, любити менше ви його не станете.
• Коли дитина перейметься до вас довірою і розповість вам правду, стримаєте своє слово – не ганьте його.
• Допоможіть дитині розібратися в сформованій ситуації. Поясніть, що малюк зробив неправильно. І обов'язково розкажіть, як в даній ситуації потрібно було поступати.
• Закінчите розмову ще одним поясненням, що ви його любите, і завжди і в будь-якій ситуації готові прийти дитині на допомогу.

Звичайно, однієї такої бесіди не завжди буває достатньо, щоб повністю відновити довіру.

Але з часом, діючи за такою схемою, ви успішно налагодите довірчі відносини зі своїм карапузом. Він буде бачити в вас не суворого вихователя, а доброго друга і наставника, з яким можна і бідою поділитися, і спільно знайти рішення будь-якої проблеми.

Підростаючи, дитина намагається захистити від сторонніх свій особистий простір. І це йому потрібно дозволити зробити. В межах розумного, звичайно

Підростаючи, дитина намагається захистити від сторонніх свій особистий простір. І це йому потрібно дозволити зробити. В межах розумного, звичайно

 

Що робити, якщо підліток обманює (7-9 років і старше)?

Коли діти досягають підліткового віку, дуже часто причина їх брехні полягає в бажанні створити для себе особистий простір, незалежну від дорослих територію, де господарем буде тільки сама дитина.

І ваше завдання - цю територію своїм тінейджеру надати. У розумних межах, звичайно. Але щоб дати дитині реально відчути, що він перейшов на нову сходинку дорослішання.

Тато-мама це розуміють. І готові будувати з ним відносини на новому рівні. Але більша самостійність – це не синонім вседозволеності. Тому тут важливо чітко окреслити рамки самостійності підлітка на даному віковому етапі.

Та ще важливіше, щоб з цими рамками погодилася сама дитина. Дискутуйте і будьте готові до компромісів. Можете навіть укласти договір у письмовому вигляді. Угода двох сторін має велику силу.

Якщо підліток впевнений, що батьки її люблять, що діють тільки в інтересах його добробуту, що завжди готові вислухати, зрозуміти і пробачити, брехати він не буде навіть у разі порушення якихось домовленостей.

Мама і тато, створіть у сім'ї довірчі відносини, стати не тільки наставниками, але друзями для своєї дитини, і причин говорити неправду в нього, просто-напросто, не буде!

Мама і тато, створіть у сім'ї довірчі відносини, стати не тільки наставниками, але друзями для своєї дитини, і причин говорити неправду в нього, просто-напросто, не буде!

 

Дитина може бути чесним зі своїми батьками

• Коли не боїться покарання, гніву і втрати любові найближчих людей.
• Коли він впевнений, що його не будуть принижувати, що б не сталося.
• Коли знає, що батьки підтримають його в будь-якій ситуації.
• Коли ви не скупі на похвали і заохочення.
• Коли між вами і дитиною – довіра і взаєморозуміння.

І ніколи не забувайте про особистий приклад. Наскільки щирі, чесні і відкриті ви самі, настільки ваші діти ці якості від вас і переймуть. Створіть атмосферу злагоди і гармонії в сім'ї. І тоді маленькі її члени не будуть шукати порятунку від страждання і самотності у брехні...

Центр реабілітації дітей-інвалідів м.Прилуки

Наші контакти

Центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю «Світанок»

  • Адреса: вул.Низова, 60, Прилуки
  • Тел. (04637) 3-85-00; 3-85-52
  • Email: prcentr@ukr.net
  • Моб. : (066) 024 54 66

Центр на карті

Скачать шаблон Joomla с JooMix.org
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…